آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند چیست؟

آبیاری هوشمند یا smart irrigation در ایران با نامهای اتوماسیون آبیاری، آبیاری برقی ، تایمر آبیاری و یا آبیاری اتوماتیک شناخته می شود. شرکت های بزرگی از جمله فروشگاه آبیاری گلابی در این زمینه فعالیت دارند. آبیاری هوشمند به روش هایی از آبیاری گفته می شود که در آن آبیاری با توجه به نیاز گیاه و بدون دخالت انسان به طور خودکار انجام می شود . با پیشرفت علم و فناوری های جدید روش های مختلفی برای اتوماسیون آبیاری به وجود آمده اند که در ادامه به بخشی از آنها اشاره میکنیم.

نکته : آبیاری هوشمند برای انواع روش های آبیاری (قطره ای ، بارانی ، آبیاری زیرسطحی و آبیاری غرقابی) قابل اجرا می باشد و تنها ابزار و نحوه اتوماسیون متفاوت است.

انواع روش های آبیاری هوشمند:

1- تایمر های آبیاری هوشمند

2- کنترلر های از راه دور آبیاری هوشمند

3- آبیاری بر اساس سنسورهای دمایی و رطوبتی

4- آبیاری هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی (اتوماسیون آبیاری هوش مصنوعی )

تایمر آبیاری خانگی

آبیاری هوشمند با تایمر های آبیاری:

متداول ترین روش اتوماسیون آبیاری هوشمند استفاده از شیر برقی و تایمر و یا شیربرقی های تایمر دار می باشد. شیرهای تایمردار به شما این امکان را می دهند که گیاهان گلخانه، فضای سبز، باغ، باغچه ویا تراس خود را به صورت برنامه ریزی شده آبیاری نمایید. دراین روش آبیاری، گیاهان شما هرگز از کم آبی و یا پر آبی به علت فراموشکاری از بین نخواهند رفت. فقط تایمر را تنظیم کنید و بروید. معمولا تنظیم و نصب این شیربرقی های تایمردار بسیار ساده و راحت بوده و نیاز به دانش تاسیساتی ندارد. انواع مختلفی از این نوع آبیاری تایمر دار وجود دارد که در جاهای مختلف متفاوت می باشند. به عنوان مثال برای اتوماسیون آبیاری گلخانه بزرگ با حجم آب مصرفی بالاتر و سایز لوله بزرگ علاوه برتایمر شیربرقی به پمپ نیز نیاز داریم. اما برای آبیاری چند عدد گلدان تنها یک شیربرقی تایمردار با قیمت کمتر کافی می باشد. در فروشگاه آبیاری گلابی انواع تایمر با کاربرد های مختلف و سفارشی موجود می باشد.

خرید انواع تایمر آبیاری از فروشگاه گلابی

آبیاری کنترل از راه دور

کنترلر های از راه دور آبیاری هوشمند

در این روش آبیاری هوشمند، سیستم آبیاری با استفاده از اینترنت ، امواج رادیویی و sms توسط نرم افزار های موبایل و یا کامپیوتری از راه دور کنترل می شود .در روش آبیاری با موبایل از هر نقطه از جهان که تحت پوشش شبکه موبایل باشد می‌توانید سیستم آبیاری و حتی سایر سیستم های گلخانه یا باغ را از راه دور کنترل کنید. در آبیاری هوشمند از راه دور یک بخش کنترل که معمولا همان موبایل میباشد و یک بخش مرکزی که معمولا به شیر برقی و پمپ وصل می شود وجود دارد. با نصب بسیار آسان بخش مرکزی به شیر برقی ها و پمپ میتوانید با استفاده از نرم افزار بسیار ساده موبایل آبیاری خود را مدیریت کنید یا حتی با اتصال سنسورها و حسگرهای مختلف ازجمله سنسور دما و رطوبت از وضعیت گلخانه یا باغ خود مطلع شوید. در کنترلر های موبایلی جدید امکان زمان دهی و تایمری کردن از راه دور نیز فراهم شده است که در نمونه آبیاری هوشمند گلابی شما میتوانید با استفاده از نرم افزار موبایل از راه دور علاوه بر روشن و خاموش کردن لحظه ای سیستم آبیاری، برای سایر روزها نیز تایمر آبیاری هفتگی تنظیم کنید.

خرید کنترل از راه دور با موبایل و نرم افزار گلابی

آبیاری هوشمند با استفاده از سنسورها:

برخلاف کنترلر های آبیاری و روش تایمر آبیاری که بر اساس برنامه ها و تایمرهای از پیش تعیین شده و یا به صورت نرم افزار از راه دور عمل می کنند ، سیستم های جدید آبیاری هوشمند با استفاده از سنسورهای آب و هوا، شرایط خاک، تبخیر و همچنین سنسور دما و رطوبت خاک ، میزان آب مورد نیاز گیاه را با نرم افزارهای مهندسی آب محاسبه کرده و زمان و مدت آبیاری را توسط شیربرقی ها اعمال میکنند. در نهایت به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را تنظیم می کنند.

آبیاری هوشمند خانگی

آبیاری هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی (اتوماسیون آبیاری هوش مصنوعی )

در این روش آبیاری هوشمند ، اتوماسیون آبیاری با استفاده از حسگرها و یک کنترلر مرکزی هوشمند انجام میشود. روشهای جدید هوش مصنوعی مثل شبکه عصبی مصنوعی در آبیاری و یا الگوریتم ژنتیک و سایر روش های بهینه یابی سیستم های مدیریت کشاورزی جدید از جمله آبیاری هوشمند را به وجود آورده اند . در این نوع آبیاری اتوماتیک ابتدا اطلاعات گلخانه ، باغ و یا مزرعه توسط سنسورهای دما، رطوبت ،سنسور باران ، سنسور نور و … به صورت اتوماتیک اندازه گیری شده و توسط شبکه به کامپیوتر مرکزی فرستاده میشود . اطلاعات بدست آمده توسط کامپیوتر مرکزی به یکی از روش هوش مصنوعی حل شده و تصمیم گیری بهینه شده توسط کامپیوتر به شیربرقی ها و پمپ اعمال میشود. درواقع این روش آبیاری هوشمند کاملا بدون دخالت انسان صورت میگیرد و معمولا تصمیم گیری ها به صورت آنی و لحظه و دقیق اعمال میشوند. پژوهش های زیادی در زمینه آبیاری اتوماتیک به روش هوش مصنوعی انجام شده است که پیشرفت آن میتواند آینده علم آبیاری و در نتیجه مصرف بهینه آب را در متحول کند.

در مقالات بعدی فروشگاه گلابی به آموزش انواع روش های اتوماسیون آبیاری یا آبیاری هوشمند خواهیم پرداخت.

آبیاری هوشمند یکی از راه های جلوگیری از هدر رفت آب چه در مقیاس های کوچک مانند باغچه ی خانه و چه مقیاس های بزرگ مثل زمین فوتبال و کشاورزی است. ایران در ناحیه گرم و خشک کره زمین واقع شده است و با کمبود شدید منابع آب شیرین مواجه است. طبق آمار حدود 85 الی 90 درصد حجم آب کشور در بخش کشاورزی مصرف میشود . با توجه به رادمان پایین آبیاری در بخش کشاورزی در ایران انتظار میرود با گسترش روش های نوین اتوماتیک کردن آبیاری با کاهش خطاهای انسانی و افزایش دقت در آبیاری مصرف آب در این بخش بهبود یابد.

فروشگاه لوازم آبیاری هوشمند گلابی

یک پاسخ برای “1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.